Walczenie przeciwko zanieczyszczeniu

Walczenie przeciwko zanieczyszczeniu

Dzień Czystego Powietrza można było świętować parę dni temu.Z tej właśnie przyczyny powinno się nabrać kilka refleksji odnoszących się do ogromnego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu w istocie o smogu, który z pewnością może być dla wszystkich ludzi naprawdę niezwykle niebezpieczny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy w sumie każdego dnia, mają niewątpliwie związek z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. W sposób niewątpliwy warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest degradacja środowiska a także jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze należy mieć świadomość tego, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem smogu. Jedną z dobrych metod aby zabezpieczyć się przeciwko zatruciu środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Około połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także włączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak oświadczył Prezes spółki, Piotr Woźny. Pamiętajmy więc o tym, iż kłopot ze smogiem oraz z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Plaga COVID początkowo ukazała się w terenach o niebywale wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bezspornie należy też zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest najważniejszą przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.