Post eucharystyczny – zasady, znaczenie i praktyka w Kościele

Post eucharystyczny to ważna praktyka w Kościele katolickim polegająca na powstrzymaniu się od jedzenia i picia przez określony czas przed przyjęciem Komunii Świętej. Ma on na celu duchowe przygotowanie się do spotkania z Chrystusem obecnym w Eucharystii. Choć zasady postu zmieniały się na przestrzeni wieków, jego istota i znaczenie pozostają niezmienne.

Co to jest post eucharystyczny?

Definicja i cel postu eucharystycznego

Post eucharystyczny to wstrzemięźliwość od pokarmów i napojów (z wyjątkiem wody i lekarstw) przez określony czas przed przyjęciem Komunii Świętej. Celem tej praktyki jest duchowe przygotowanie się na spotkanie z Chrystusem i podkreślenie wagi sakramentu Eucharystii. Poprzez post wierni okazują szacunek i cześć wobec Najświętszego Sakramentu.

Post eucharystyczny pomaga skupić się na modlitwie i refleksji, oczyścić umysł i serce, aby godnie przyjąć Ciało i Krew Pańską. Podkreśla on świętość Eucharystii i potrzebę odpowiedniego usposobienia przed przystąpieniem do Stołu Pańskiego.

Geneza i historia postu eucharystycznego

Praktyka postu przed przyjęciem Komunii Świętej sięga początków chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie przyjmowali Eucharystię na czczo, co miało podkreślać jej wyjątkowość i świętość.

Zasady postu zostały formalnie ustalone podczas Soboru Trydenckiego (1545-1563). Ustalono wówczas, że należy powstrzymać się od jedzenia i picia od północy przed przyjęciem Komunii. Reguła ta obowiązywała przez stulecia.

W XX wieku zasady zostały złagodzone. Papież Pius XII w 1953 roku skrócił czas postu do 3 godzin przed komunią. Natomiast papież Paweł VI w 1964 roku, w ramach reform po Soborze Watykańskim II, ustalił obowiązującą do dziś zasadę godzinnego postu.

Zasady postu eucharystycznego

Obowiązujące zasady według Kodeksu Prawa Kanonicznego

Aktualne zasady postu eucharystycznego reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Kanon 919 stanowi, że:

  • Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstw.
  • Kapłan, który sprawuje Najświętszą Eucharystię dwa lub trzy razy w tym samym dniu, może coś spożyć przed drugą lub trzecią celebracją, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.
  • Osoby w podeszłym wieku lub złym stanie zdrowia oraz ich opiekunowie mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.

Osoby w podeszłym wieku, chore oraz ich opiekunowie są więc zwolnieni z obowiązku zachowania postu godzinnego. Wynika to z troski Kościoła i ułatwienia im przyjmowania Komunii Świętej.

Zmiany w zasadach postu na przestrzeni lat

Na przestrzeni wieków zasady postu eucharystycznego ulegały modyfikacjom. Początkowo obowiązywał post od północy, co mogło być uciążliwe, szczególnie dla osób chorych i starszych.

Pierwsze złagodzenie reguł wprowadził Sobór Trydencki, zezwalając na przyjęcie komunii osobom chorym, które nie były w stanie zachować postu.

Istotne zmiany zaszły w XX wieku. W 1953 roku papież Pius XII skrócił czas postu do 3 godzin przed przyjęciem komunii. Po Soborze Watykańskim II w 1964 roku papież Paweł VI ustalił obecnie obowiązującą zasadę godzinnego postu. Ułatwienia wprowadzono też dla księży odprawiających więcej mszy w ciągu dnia oraz osób chorych i starszych.

Modyfikacje te miały na celu ułatwienie wiernym godnego i częstego przyjmowania Komunii Świętej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku należnego Najświętszemu Sakramentowi.

Znaczenie postu eucharystycznego

Duchowe przygotowanie do Komunii Świętej

Głównym celem postu eucharystycznego jest duchowe przygotowanie się na spotkanie z Chrystusem w Eucharystii. Post pomaga skupić myśli na nadchodzącym przyjęciu Komunii, oczyścić serce i przygotować się do zjednoczenia z Bogiem.

Powstrzymanie się od pokarmów i napojów jest wyrazem pragnienia, by to Chrystus stał się pierwszym i najważniejszym „pokarmem”. Post podkreśla pierwszeństwo wartości duchowych i uczy panowania nad potrzebami ciała.

Jak mówi św. Paweł: „Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie” (1 Kor 11,26). Post pomaga uświadomić sobie realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina oraz wagę uczestnictwa w Eucharystycznej Uczcie.

Szacunek i cześć wobec Eucharystii

Post eucharystyczny jest znakiem szacunku i czci wobec Najświętszego Sakramentu. Powstrzymując się od pokarmów przed komunią, wierni podkreślają wyjątkowość i świętość Eucharystii.

Jak nauczał św. Cyryl Jerozolimski: „Eucharystia jest Ciałem i Krwią Chrystusa. Gdy przyjmujesz komunię, przyjmujesz Ciało i Krew Chrystusa”. Post pomaga uświadomić sobie tę prawdę i odpowiednio się przygotować.

Kościół od wieków podkreśla konieczność godnego i pełnego szacunku przyjmowania Komunii Świętej. Post jest jednym z wyrazów tej postawy, obok stanu łaski uświęcającej, odpowiedniego stroju i zachowania.

Osoby będące w stanie grzechu ciężkiego powinny najpierw przystąpić do spowiedzi przed przyjęciem Eucharystii, bo jak mówi św. Paweł: „Kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej” (1 Kor 11,27).

Praktyka postu eucharystycznego w Kościele

Post eucharystyczny podczas Mszy Świętej

Wierni przystępujący do Komunii podczas Mszy Świętej są zobowiązani do zachowania godzinnego postu, zgodnie z Kanonem 919 KPK.

Dotyczy to zarówno Mszy odprawianych w niedziele, święta, jak i w dni powszednie. Godzinę przed przyjęciem Komunii należy powstrzymać się od jedzenia i picia, z wyjątkiem wody i lekarstw.

Duchowni odprawiający dwie lub trzy Msze jednego dnia mogą coś spożyć przed drugą i trzecią celebracją, nawet jeśli nie zachodzi godzinna przerwa.

Składanie ofiary eucharystycznej i przyjmowanie Ciała Pańskiego jest centralnym momentem Mszy. Post pomaga godnie przygotować się do tego wydarzenia, a udział we Mszy umacnia miłość, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od przyszłych grzechów ciężkich, jak naucza Sobór Trydencki.

Post eucharystyczny w innych nabożeństwach

Zasada postu eucharystycznego obowiązuje nie tylko podczas Mszy, ale także w czasie innych nabożeństw, podczas których wierni mogą przyjąć Komunię Świętą.

Dotyczy to m.in. nabożeństw związanych z kultem eucharystycznym, jak wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu czy procesje teoforyczne (np. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa).

W przypadku nabożeństw Drogi Krzyżowej, Gorzkich żali czy Różańcowego odprawianego wieczorem, przed przyjęciem komunii również obowiązuje godzinny post.

Szczególnym czasem praktykowania postu przed przyjęciem Eucharystii jest Triduum Paschalne, a zwłaszcza Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, upamiętniająca ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Wyjątki i ulgi w praktykowaniu postu

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje sytuacje, w których możliwe jest przyjęcie Komunii Świętej bez zachowania postu eucharystycznego lub po krótszym poście.

Post nie obowiązuje osób w podeszłym wieku, chorych oraz ich opiekunów. Mogą oni przyjąć Eucharystię, nawet jeśli spożyli coś w ciągu godziny poprzedzającej. Jest to przejaw troski Kościoła i ułatwienie przyjmowania Komunii osobom, dla których post byłby uciążliwy.

W nagłych przypadkach, np. wiatyku udzielanego umierającym, post w ogóle nie obowiązuje. Liczy się tu dobro duchowe i możliwość przyjęcia Eucharystii jako Pokarmu na drogę do wieczności.

Kościół dopuszcza też możliwość udzielania dyspensy od postu w szczególnych, uzasadnionych okolicznościach, np. chorym przed operacją. Dyspensa taka leży w gestii miejscowego biskupa.

Ulgi i wyjątki mają na względzie dobro duchowe wiernych oraz chęć umożliwienia godnego i regularnego przyjmowania Komunii Świętej jak największej liczbie osób, z zachowaniem szacunku i ostrożności wymaganej wobec Najświętszego Sakramentu.

Photo of author

Sebastian

Dodaj komentarz