Dwie matki chrzestne – czy to możliwe?

Czy możliwe jest posiadanie dwóch matek chrzestnych?

Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja, przed którą stają młodzi rodzice planujący chrzest swojego dziecka. Tradycyjnie wybierano parę – kobietę i mężczyznę, często członków najbliższej rodziny. Obecnie coraz częściej słyszy się jednak o sytuacjach, gdy rodzice decydują się na wybór dwóch kobiet jako matek chrzestnych. Czy takie rozwiązanie jest możliwe w świetle prawa kanonicznego?

Tradycyjne zasady wyboru rodziców chrzestnych

Zgodnie z wielowiekową tradycją, rodzicami chrzestnymi zostawali zazwyczaj bliscy krewni rodziców dziecka – rodzeństwo, kuzynostwo lub dziadkowie. Wybierano jedną matkę chrzestną i jednego ojca chrzestnego, którzy mieli stanowić wzór do naśladowania i wspierać chrześniaka w wychowaniu w wierze katolickiej. Kościół podkreślał wagę właściwego wyboru chrzestnych, którzy powinni być praktykującymi katolikami, żyjącymi zgodnie z wartościami wiary.

Zmiany w prawie kanonicznym dotyczące chrzestnych

W ostatnich dekadach zauważalne są jednak pewne zmiany podejścia Kościoła do kwestii chrzestnych. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku dopuszcza wybór zarówno dwóch rodziców chrzestnych różnej płci, jak i jednego tylko – mężczyzny lub kobiety. Co więcej, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest odstąpienie od wymogu bycia katolikiem – chrzestnym może zostać osoba należąca do innego kościoła chrześcijańskiego. Wymaga się jedynie, aby:

• była wyznaczona przez rodziców,
  • miała intencję pełnienia tej funkcji,
  • ukończyła 16 lat (wyjątki za zgodą biskupa),
  • była katolikiem, bierzmowanym i przyjęła Eucharystię,
  • prowadziła życie zgodne z wiarą.

Rola i odpowiedzialność rodziców chrzestnych

Niezależnie od tego, czy dziecko ma jedną parę chrzestnych czy dwie matki chrzestne, ich rola pozostaje taka sama. Rodzice chrzestni zobowiązują się do dbania o chrześcijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza gdyby zabrakło rodziców. Mają być dla niego duchowymi przewodnikami i oparciem w wierze.

Zaangażowanie w życie chrześniaka

Bycie chrzestnym to nie tylko zaszczytna funkcja, ale też zobowiązanie do aktywnego uczestnictwa w życiu chrześniaka. Ważne jest, aby interesować się rozwojem dziecka, jego sukcesami i problemami, służyć radą i pomocą. Szczególnie istotna jest obecność chrzestnych w kluczowych momentach, takich jak I Komunia Święta, bierzmowanie, ważne uroczystości rodzinne. Dobre relacje z rodzicami chrzestnymi budowane od najmłodszych lat zaowocują w dorosłym życiu.

Odpowiedzialność duchowa i moralna

Równie ważnym aspektem bycia chrzestnym jest wpajanie dziecku wartości chrześcijańskich i moralnych. To oni mają dawać przykład wiary, uczyć modlitwy, zabierać do kościoła. W sytuacji, gdyby rodzice nie wywiązywali się należycie ze swoich obowiązków, to na chrzestnych spada odpowiedzialność za religijne wychowanie dziecka. Ta duchowa więź ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju.

Postępowe pomysły w wyborze rodziców chrzestnych

We współczesnym świecie zauważalna jest tendencja do odchodzenia od tradycyjnego modelu rodziny i ról społecznych. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w wyborze rodziców chrzestnych. Coraz częściej młodzi ludzie kierują się osobistymi preferencjami, a nie konwenansami.

Wybór przyjaciół jako rodziców chrzestnych

Jednym z przejawów tych zmian jest powierzanie funkcji chrzestnych osobom spoza rodziny – przyjaciołom, którzy są bliscy i mogą zapewnić wsparcie. Jeśli dwie zaprzyjaźnione kobiety czują się na siłach podjąć tę rolę, a rodzice darzą je zaufaniem, nie ma przeciwwskazań, aby zostały matkami chrzestnymi. Ważne, aby były to osoby wierzące i odpowiedzialne, które zapewnią dziecku najlepszą opiekę duchową.

Rodzina a wybór chrzestnych

Choć nadal wielu rodziców decyduje się powierzyć rolę chrzestnych członkom rodziny, nie zawsze musi to być oczywisty wybór. Relacje rodzinne bywają skomplikowane i nie gwarantują, że krewni będą najlepszymi przewodnikami duchowymi. Dlatego warto przemyśleć tę decyzję i kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, wybierając osoby, które zapewnią mu emocjonalną bliskość, zainteresowanie i troskę.

Praktyczne aspekty posiadania dwóch matek chrzestnych

Decydując się na wybór dwóch kobiet jako matek chrzestnych, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii praktycznych. Przede wszystkim, należy upewnić się, że w parafii, gdzie ma odbyć się chrzest, takie rozwiązanie jest akceptowalne.

Formalności i wymagania

Jeśli miejscowy proboszcz wyrazi zgodę na chrzest z udziałem dwóch matek chrzestnych, kolejnym krokiem będzie dopełnienie formalności. Każda z kobiet powinna przedstawić świadectwo chrztu i bierzmowania oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu dla rodziców chrzestnych, jeśli jest on wymagany w danej diecezji. Przed chrztem będą też musiały podpisać stosowne oświadczenie, w którym zobowiążą się do wypełniania swojej roli.

Korzyści dla dziecka

Niezależnie od wyzwań proceduralnych, posiadanie dwóch matek chrzestnych może mieć wiele pozytywnych skutków dla dziecka. Dwie bliskie, kochające osoby to większe wsparcie, zainteresowanie i zaangażowanie na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. Chrześniak zyskuje podwójną dawkę troski, mądrości życiowej i duchowej opieki. To bezcenny kapitał na przyszłość, z którego będzie czerpać przez całe dorosłe życie.

Podsumowując, choć tradycyjnie rodzicami chrzestnymi zostawali kobieta i mężczyzna, zazwyczaj członkowie rodziny, obecne prawo kanoniczne dopuszcza wybór dwóch kobiet jako matek chrzestnych. Kluczowe jest, aby były to osoby wierzące, odpowiedzialne i gotowe aktywnie wspierać chrześniaka w rozwoju duchowym. Taka decyzja może przynieść wiele korzyści dla dziecka, otaczając je kręgiem troskliwych i zaangażowanych dorosłych. Ostatecznie, najważniejsze jest dobro malucha, a nie społeczne konwenanse.